شبکه های اجتماعی

حامیان ما

آذربایجان شرقی

زمین لرزه ورزقان :
در پی زمین لرزه ای فاجعه بار بسرعت و در چند ساعت اعضای رسمی نشده ی بنیاد که مدتهای زیادی بود تمامی تئوری های خود را تنظیم و تبیین می کرد و نیروهای متخصص خود را برای کارهای عام المنفعه در کشور آماده کرده بود، فراخوان گسترده و بزرگی نخستین بار با نام “فرزندان ایران زمین” در شبکه های اجتماعی و سایت که ظرف چند ساعت بارگذاری شد در اینترنت و بصورت پیامک های گسترده در تهران و دیگر شهرهای بزرگ پخش کرد و اقدام به بسیج یک تیم و گروه گسترده برای واکنش سریع به حادثه ی ورزقان نمود. بسرعت انبار اصلی ( واقع در انتهای اقدسیه ) و انبارهای جانبی (سیدخندان . سعادت آباد و… ) که از پیش برای چنین مواردی تعبیه شده بود بوسیله اجناس اهدایی مردم پر شدند و تیم ماشین های صحرایی ( آفرود ) تهران و تبریز برای انتقال اجناس اهدایی مردم به نواحی آسیب دیده، اعلام آمادگی نمودند.
در عرض چند ساعت 23 ماشین صحرایی از تهران با سرتیمی اعضای ثابت و آموزش دیده ( امداد نجات هلال احمر یا کوهنوردی و… ) بنیادی که در آینده قرار بود تاسیس شود! به ورزقان اعزام شدند.
– در آغاز، فعالیت مهمی که فرزندان ایران زمین داشت جلوگیری از حرکت شتابزده مردم برای رساندن اجناس کم خود به مناطق برای مشکل ترافیک و آسودگی در تردد و حمل و نقل به ورزقان بود.
– سپس با همکاری گروه های مردمی و دانشجویی که از تبریز و تهران و … خود را به منطقه رسانده بودند و همچنین با هماهنگی فرماندار محترم وقت ورزقان ، اقدام به طرح کنترل رفت و آمدها برای جلوگیری از هرگونه سواستفاده افراد فرصت طلب کرد.
– سپس با جمع آوری اطلاعات از افراد داوطلب ، ایشان را بر اساس توانایی و تخصص در گروه های گوناگون ( پزشکی، حمل و نقل، تدارکات، پخش اجناس، ذخیره سازی و بسته بندی و دپو و … ) نمود.
– سپس با همکاری بومیان اقدام به گردآوری زباله هایی که گستردگی آن قابل حد و تصور نبود کردند.
– در گام بعدی با آمار گیری از روستاها اقدام به خرید اجناس مورد نیاز از راه کمک های نقدی مردم که در تهران به بنیاد می شد، نمود ( اقلامی که بین مردم پخش می شد در فهرست کمک های مردمی هلال احمر ثبت می گردیدند که دوباره کاری نشود).
این روند چند مدتی گذشت و اجناس بسیار زیادی که در آغاز زمین لرزه بخاطر شرایط اضطراری و احساسات مردمی و بالا بودن خبر زمین لرزه در صدر اخبار به انبارها می رسید بسیار گسترده و زیاد بود ، برای همین تصمیم گرفته شد بخشی از اجناسی که فاسد نمی شدند و پس از مدتی از بین نمی رفتند ( در حدود یک دهم ) برای چند ماه آینده دپو و انبار شود .
از امرداد ماه 1391 چندین بار در هر ماه اجناس و کمک هایی مانند تیم های پزشکی به سوی روستاهای آسیب دیده روانه می گشت. پس از حدود شش ماه واپسین اجناسی که از این ذخیره بندی ها مانده بود به سوی ورزقان ( 28 اسفند 91 ) در روستاهای چمن زمین و … پخش گردید و بنوعی پرونده یاری رسانی به آسیب دیدگان زمین لرزه تقریبا به پایان رسید.
علاوه بر پخش اجناس و فراهم کردن تیم های پزشکی و امدادی که خدمات رایگانی ارایه می دادند، فعالیت مهم فرزندان ایران زمین در ورزقان اقدام به گردآوری کمک های نقدی مردم و خانه سازی برای برخی از افرادی که واقعا ناتوان بودند و امکان فراهم کردن شرایط مناسب در آینده را نداشتند بود، که حدود 29 خانه با بودجه ای معادل بیست میلیارد ریال صرف این کار شد.

پست های مرتبط ...

0 دیدگاه در “آذربایجان شرقی”

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Tehran

Fair
رطوبت : 31
سرعت باد :
8.05 کیلومتر بر ساعت
15 °C
12 19
24 Mar 2016
14 22
25 Mar 2016

نظر سنجی

نظر شما راجع به این قالب چیست؟

مشاهده نتایج

Loading ... Loading ...

بیشترین بازدیدها