چهارمین سال زلزله ورزقان ( پایان هفته چهارم و ماه نخست )

varzaghan

4 سال گذشت؛
زمین لرزه ای که چند صد روستای آذربایجان شرقی محدود هریس ورزقان و سرند را لرزاند و مردم ما را سیاه پوش کرد.
نهاد نوپایی به نام فرزندان ایران زمین که چند سالی بود تئوری، اساسنامه، مدیریت، فعالیت و چهارچوب هایش تعیین و با گروهی از جوانان خوش ذوق و دغدغه دار اجتماعی مدنی چیده شده بود، در این میان زاده شد تا یاری رسان باشد…
یک ماه از زمین لرزه گذشت و با پایان رسیدن ماه شهریور سرما و ابرهای فصل پاییز از منطقه سرد آذربایجان شرقی آغاز شده بود. کم کم روزها کوتاه تر می شدند و شب ها بلندتر هنوز خانه سازی مرتبی شکل نگرفته بود و بیشتر جمعیت یا در چادرها بودند یا به خانه هایی که تخریب نشده بود بازگشته بودند و برخی ها نیز خود به ساخت و سازهایی دست به کار شده بودند.
در آغاز ماه مهر ما شاهد این وضعیت بودیم که با رهسپار کردن تیم ها که اکنون دیگر کمتر آفرود و بیشتر ماشین های سواری عادی تیم و نیسان هایی که همیشه به یاری مان می آمدند، به روستاهای گوناگون فقط با پنج یا ده دقیقه ریزش باران نه چندان شدید، در راه رفت یا بازگشت سیلاب و رودهای خروشان و پر عمقی! ایجاد می شد و راه ها بند می آمدند. در این زمان با شکل گیری کاملی که پیدا کرده بودیم دایما در نقاط گوناگون کشور جشنواره های خیریه راه می انداختیم و کمک ها را هوشمند گردآوری می کردیم و بسیاری از آنها را نیز در انبارها دپو می کردیم. با نزدیک شدن به چهلمین روز از کشته شدن سیصد تن از هم میهنان ما نیز باید شرایط روحی روانی بازماندگان شان را بیشتر درک می کردیم. همکاری روستاییان به اوج خود رسیده بود و برخی تیم های مستند سازی نیز ابراز تمایل به حضور در مناطق آسیب دیده می کردند. کارها با دفترچه های هلال احمر روال بود و بیشتر تمرکز ما در بخش خوراک به میوه جات و سبزیجات و خوراک گرم ( نه کنسروی ) بود که هرچه بیشتر شرایط را برای مردم عادی کنیم. صدها نامه از سراسر کشور بهمراه اجناس به دست ما می رسید.
یادمان نرود افرادی که تاریخ را نمی دانند مجبور به تکرار تمامی آن هستند!
پایان مرور هفته چهارم و ماه نخستاز زمین لرزه ورزقان شهریورماه 1391( در همین راستا با ما در چند شب آینده همراه باشید )

برچسب ها

پست های مرتبط ...

0 دیدگاه در “چهارمین سال زلزله ورزقان ( پایان هفته چهارم و ماه نخست )”

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شبکه های اجتماعی

حامیان ما